Wermikulit – zastosowanie w przemyśle, budownictwie i ogrodnictwie

Wermikulit jest naturalnym minerałem, który znajduje zastosowanie w większości branż przemysłu, a także w ogrodnictwie i hodowli. Jest obojętny chemicznie, ekologiczny, a przy tym wyjątkowo odporny na działanie wysokich temperatur. Na czym polega technologia jego produkcji? Gdzie najczęściej materiał ten znajduje zastosowanie? Jakie są korzyści z jego wykorzystania?

Wermikulit jest ilastym minerałem w formie wielowarstwowych struktur o kształcie złotych i brązowych płytek lub kryształków. Występuje naturalnie m.in. na terenie RPA, Australii czy Chin jako efekt wietrzenia i hydrolizy biotytu i flogopitu (rodzaj minerałów skałotwórczych – mik potasowo-magnezowych).

Po obróbce termicznej powstaje wermikulit ekspandowany, który zmienia swój wygląd i zyskuje formę poprzecznie dzielonych słupków, przypominających nieco spęczniałe harmonijki. Ponadto przetworzenie tego surowca sprawia, że zyskuje on wysoką odporność na skrajne temperatury – może być wykorzystywany zarówno przy -260 st. Celsjusza, jak i +1200 st. Celsjusza.

Wermikulit w czasie prażenia (ekspandowania) oddaje zapasy zgromadzonej wewnątrz wody, w efekcie czego zwiększa swoją objętość nawet kilkudziesięciokrotnie.

Najbardziej innowacyjna technologia produkcji stosowana przez firmę Bauwer opiera się na metodzie elektrycznego szoku termicznego. Nie pozostawia śladów gazu, czyniąc wermikulit wyjątkowo bezpiecznym. Może być dzięki temu wykorzystywany nie tylko w budownictwie czy hutnictwie, ale również w ogrodnictwie.

Wermikulit – najpopularniejsze zastosowania

Wermikulit jest powszechnie stosowany w wielu branżach przemysłu (hutniczej, chemicznej, budowniczej, motoryzacyjnej) oraz w ogrodnictwie. Służy m.in. do:

  • produkcji wymurówek ogniotrwałych i płyt ogniochronnych,
  • ocieplania (izolacji termicznej) urządzeń i kotłów,
  • wypełniania tarcz hamulcowych,
  • filtracji zanieczyszczeń (ścieków),
  • wykonywania izolacji termicznej i akustycznej,
  • przechowywania i transportowania roślin,
  • wzbogacania gleby w minerały i regulowania jej odczynu,
  • produkcji podłoża do akwariów i terrariów,
  • utrzymywania wilgoci w glebie na optymalnym poziomie.

Nie jest to lista zamknięta, lecz jedynie najczęstsze zastosowania wermikulitu. Ta uniwersalność jest zasługą nietoksycznego, mineralnego składu tego materiału. Jest przez to uważany za ekologiczny, a więc w pełni bezpieczny dla środowisk i ludzi.

Największe zalety stosowania wermikulitu

Wermikulit to przede wszystkim materiał służący zabezpieczaniu przed działaniem wysokich temperatur (nawet do 1200 st. Celsjusza) i ognia (do czterech godzin). Chroni więc przed zbyt szybkim rozprzestrzenianiem się pożaru, a po zajęciu się ogniem nie wydziela toksycznych oparów, ponieważ jest materiałem pochodzenia naturalnego.

Stosowany w izolacjach akustycznych ścian, stropów i dachów, zapobiega przenikaniu dźwięków o zbyt dużym natężeniu do wnętrza budynku. Dzięki temu nawet mieszkania i domy zlokalizowane przy ruchliwej ulicy zapewniają lokatorom komfort życia.

Ponieważ wermikulit ma zdolność do absorbowania i oddawania wody, zapewnia odpowiednie warunki lubiącym wilgoć płazom i gadom w akwariach i terrariach. Natomiast obniżając ilość bakterii i grzybów w podłożu – stwarza bezpieczne warunki dla hodowanych gatunków.

Dodany do gleby poprawia jej strukturę mineralną, pH oraz wilgotność. Dzięki temu posadzone rośliny szybciej kiełkują, a nasiona nie pleśnieją. Ponadto doskonale przepuszcza powietrze, w efekcie czego sadzonki nie gniją i szybciej się ukorzeniają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj