Budowa domu krok po kroku

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie nawet dla osoby, która zajmuje się tym całe życie. Wymaga ono wielu pozwoleń i dobrego planowania. Wiele działań zależy nie tylko od przyszłego właściciela ale także od ludzi, których zatrudni do pomocy.

Pozwolenia na budowę

Prace, które należy wykonać na tym etapie, to na przykład:

– zamówienie i wykonanie projektu lub adaptacja gotowego projektu,

– przedłożenie dokumentacji pozwalającej na budowę,

– uzyskanie pozwolenia,

– wykonanie przyłączy,

– zgłoszenie rozpoczęcia robót budowlanych.

Do wykonania powyższych czynności będą potrzebne takie osoby, jak: architekt, geodeta, projektanci i wykonawcy przyłączy.

Stan zerowy

W drugiej części robót należy wykonać ogrodzenie budowy, wytyczyć budynek na działce i rozpocząć budowę fundamentu. Odpowiedzialni za te czynności będą geodeci, wykonawcy części podziemnej budynku oraz operatorzy transportu ciężkiego. Aby robota była skuteczna, konieczne jest prowadzenie dziennika przez kierownika budowy.

Stan surowy otwarty

Zakres czynności do wykonania obejmuje:

– murowanie ścian i kominów przez murarzy,

– pokrycie dachu przez ekipę dekarzy,

– wykonanie stropów, schodów i więźby.

Należy także dokończyć załatwianie formalności kredytowych. Trzeba także zakupić materiały potrzebne do wykonania fundamentów, ścian i dachu.

Wykonanie instalacji i suchych tynków

Do domu wchodzą fachowcy, którzy zajmą się wykonaniem instalacji wewnętrznych. Pozostałymi czynnościami na tym etapie budowy są: wykonanie tynków, budowa gotowego ogrodzenia, zabezpieczenie budynku przed pogorszeniem pogody, próby i odbiór instalacji. Sprawdzenie instalacji należy wpisać w dziennik budowy.

Prace wykończeniowe

Na ostatnim etapie montuje się okien, drzwi i urządzeń grzewczych. Dokonuje się wykończenia wnętrza domu poprzez ułożenie posadzek, malowanie i inne czynności. Po tym wszystkim należy poinformować odpowiednie organy o zakończeniu budowy i złożyć wniosek o nadanie numeru posesji a na końcu zameldowanie i wprowadzenie się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj