Jakie są rodzaje monitorów gamingowych?

gaming monitor gracze

Gracze należą do najbardziej wymagających klientów. Nie zadowoli ich standardowy sprzęt komputerowy, ponieważ współczesne gry wymagają zaawansowanych parametrów. Dotyczy to także monitorów. Odpowiednio dobrany ekran wpływa na komfort gry, zapewniając odpowiednią płynność rozgrywki oraz umożliwiając dostrzeżenie wszystkich szczegółów. Producenci zadbali o to, by zapewnić szeroki wybór monitorów gamingowych. Wiedza na temat tego, czym różnią się poszczególne modele, a także jak wpływa to na doznania z gier, pomoże w zakupie odpowiedniego sprzętu.

Czym się charakteryzują monitory dla graczy?

W porównaniu z monitorami stosowanymi do pracy biurowej lub innych podstawowych czynności są to urządzenia znacznie bardziej zaawansowane pod względem technologicznym, posiadające znacznie wyższe parametry, a także wiele przydatnych funkcji. Najlepsze monitory dla graczy oferują wysoką rozdzielczość, doskonałe odwzorowanie barw oraz krótki czas reakcji. Ponadto, wyposażone są w różne złącza, dzięki którym można podpiąć wiele przydatnych urządzeń. Teoretycznie im wyższe parametry, tym lepsze doznania dla gracza. Trzeba jednak za taki sprzęt zapłacić. Dlatego na początku powinniśmy określić swoje potrzeby, aby nie przepłacać za funkcje, z których nie będziemy korzystać. Należy pamiętać też o dobraniu monitora do parametrów komputera, bo inaczej może się okazać, że jego ograniczenia nie pozwalają w pełni wykorzystać potencjału wyświetlacza.

Różnice pomiędzy monitorami dla graczy: matryca

Jeżeli chcemy podzielić monitory gamingowe na rodzaje, możemy zrobić to na różne sposoby. Uzasadniony będzie na pewno podział ze względu na matrycę, ponieważ głównie od tego elementu zależy m.in. nasycenie barw oraz czas reakcji. Najczęściej spotyka się matrycę TN lub IPS. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze i oferuje częstsze odświeżanie, natomiast w tym drugim znajdziemy lepsze odwzorowanie kolorów oraz szerszy kąt widzenia. Pewnym kompromisem okazują się matryce VA i MVA, z bardziej wyważonym stosunkiem zalet do wad. Ponadto warto zwrócić uwagę na powierzchnię matrycy. Powinna być matowa lub antyrefleksyjna, jeśli nie chcemy, by padające na monitor światło z lampy czy okna pogarszało komfort gry.

Inne sposoby podziału monitorów dla graczy

Istotną cechą monitora jest także jego rozdzielczość. Jej wysokość wpływa na jakość wyświetlanej grafiki. Ważne jest jednak odpowiednie dopasowanie tego parametru do przekątnej ekranu. W przypadku gracza za minimum można uznać monitory Full HD od 22 do 27 cali. Dysponując większym budżetem, warto zainwestować w wyświetlacze QHD lub 4K o przekątnej co najmniej 28 cali. Monitory dla graczy można podzielić także ze względu na kształt obudowy. Oprócz tradycyjnych, prostych konstrukcji, dostępne są także modele z zakrzywionym ekranem. To rozwiązanie stosowane przede wszystkim w przypadku dużych wyświetlaczy. Zwiększają pole widzenia, a także pozwalają na uzyskanie efektu immersji, czyli wrażenia zanurzenia się w obrazie. Tego typu monitory nie sprawdzą się jednak np. w przypadku, gdy chcemy obejrzeć z kimś film. Za to graczom znacząco poprawiają komfort rozgrywek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj