Kredyt hipoteczny – na co zwrócić uwagę?

Kredyt hipoteczny jest rozwiązaniem łączącym klienta z bankiem na bardzo długi czas. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań kredytowych, umożliwiających budowę własnego domu. Jednak otrzymanie takiego dofinansowania zależy od wielu czynników.

Zdolność kredytowa i wkład własny

Na podstawie zdolności kredytowej bank dokonuje oceny, czy wnioskodawca będzie rzetelnie spłacać swoje zobowiązanie. Aby przyznać kredyt, instytucja finansowa sprawdza wysokość, źródło i systematyczność otrzymywania dochodów. Bank sprawdza, jak w przeszłości klient radził sobie ze spłatą zobowiązań.

Bank zwraca uwagę także na posiadany wkład własny, jaki trzeba wyłożyć ubiegając się o dofinansowanie. Im wyższy wkład własny, tym mniejsza kwota kredytu, krótszy czas jego spłaty a nawet możliwość otrzymania preferencyjnych warunków pożyczki. Ogólnie przyjęło się, że bank wymaga 20-procentowego wkładu własnego. Dopuszcza się także wniesienie 10% wartości kredytu, z tym, że rata zostanie powiększona o dodatkowe ubezpieczenie.

Okres kredytowania

Przed podjęciem decyzji o kredycie, należy zastanowić się nad czasem jego spłaty. Niska rata powoduje dłuższy czas spłacania długu. Jednak wtedy klient musi liczyć się z wyższymi odsetkami, a co za tym idzie wyższą kwotą spłaty. Warto pamiętać, że nie każdy klient zdecyduje o czasie, na jaki może zaciągnąć zobowiązanie. Banki określają bowiem maksymalny wiek klienta, w którym musi zakończyć spłatę kredytu. Przeważnie wynosi on 70 lat.

Składowe kredytu

Odsetki są głównym kosztem, jaki ponosi klient, ale nie są jedynym wyznacznikiem łącznej kwoty do oddania bankowi. Należy pamiętać także o innych składowych:

– prowizja – opłata pobierana przez bank za samo udzielenie kredytu,

– ubezpieczenie pomostowe – zabezpieczenie do czasu wpisania hipoteki do księgi wieczystej,

– opłata za wycenę nieruchomości – potwierdzenie przez bank wartości nieruchomości,

– inne ubezpieczenia, opłaty, prowizje – przewidziane w umowie i umieszczone w tabeli opłat i prowizji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj