Rodzaje preparatów gruntujących. Zobacz jaki masz wybór

Wybór środków gruntujących wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Mimo, że sklepy budowlane wręcz uginają się pod naporem różnego rodzaju preparatów, nie wystarczy sięgnąć po pierwszy lepszy produkt. Warto uświadomić sobie, że niestety nie istnieje środek uniwersalny, który sprawdza się w każdej sytuacji

Przed wybraniem się do sklepu warto więc sprawdzić, czym różnią się konkretne typy preparatów do gruntowania.

Po co w ogóle stosować preparaty gruntujące?

Gruntowanie to istotna część każdych prac wykończeniowych. To od niego zależy to, jaką trwałością będą wyróżniać później nałożone tynki strukturalne lub tynki maszynowe, jaką odporność na ścieranie będą miały farby i wiele innych materiałów. Jest to niejako podstawa jakości prac wykończeniowych. Zastosowanie środków gruntujących to przygotowanie do dalszych etapów renowacji wnętrza. Wśród głównych zadań środków tego typu wymienić można m.in. wzmocnienie podłoża, wyrównanie powierzchni oraz zniwelowanie jej chłonności.

Rodzaj podłoża a środek gruntujący – co to ma ze sobą wspólnego?

Rodzaj podłoża to główny wyznacznik, według którego dobiera się konkretny preparat gruntujący. Środki te różnią się między sobą właściwościami, dlatego tak istotne jest, by nie kupować ich bez większego zastanowienia się. Biorąc pod uwagę wspomniane wytyczne, można wyróżnić:

Grunty pod tynki gipsowe i cementowo-wapienne

Zastosowanie ich ma na celu zwiększenie przyczepności tynków do podłoża oraz wyrównanie chłonności powierzchni.

Grunty głęboko penetrujące (wzmacniające)

Ujednolicają podłoże, przydaje się to zwłaszcza w przypadku odnawiania starych powierzchni. Jak sama nazwa wskazuje – grunty te łączą materiały i wzmacniają je, tworząc całość. W małym stopniu regulują również chłonność powierzchni.

Grunty wyrównujące chłonność podłoża

Nazywa się je także szczepnymi gruntami uniwersalnymi. Ich główną funkcją jest zmniejszenie chłonności powierzchni, dzięki czemu możliwe jest zaoszczędzenie na farbach, które nie wymagają wielokrotnego nakładania po użyciu środka gruntującego.

Grunty pod powłoki hydroizolacyjne

Grunty specjalne do użytku zewnętrznego. Radzą sobie z wyrównaniem chłonności powierzchni narażonych na stałe zawilgocenie. Stosowane są m.in. w basenach, na balkonach i innych wymagających miejscach (np. systemy ociepleń elewacji zewnętrznych).

Grunty odcinające

Ograniczają przepływ wilgoci, posiadają właściwości izolujące i zmniejszają ryzyko pojawienia się plam z podłoża.

Na podstawie jakich wytycznych można dobierać preparaty gruntujące?

Zdaje się, że podczas określania rodzajów preparatów gruntujących trudno jest wyczerpać temat. Klasyfikacje i sposoby doboru uzależnione są od wielu czynników – nie jest łatwo więc przedstawić jedyny właściwy podział środków do gruntowania. W wielu miejscach można spotkać się również z określaniem rodzajów preparatów gruntujących według typu materiałów wykończeniowych. Są to m.in. grunty pod produkty silikonowe, polikrzemianowe, silikatowe, silikatowo-silikonowe, akrylowe lub mineralne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj