Zakup działki rolnej do 1 ha – co warto wiedzieć?

Zakup działki rolnej to ogromna i bardzo droga inwestycja. Często nawet pomimo właściwego zarządzania własnymi finansami potrzebna jest pożyczka pozabankowa. W tak skomplikowanych i drogich transakcjach musisz uważać na wszystkie aspekty prawne, a często zgłosić się również do fachowca. Jeśli planujesz zakupić działkę rolną o powierzchni nieprzekraczającej 1 hektara, ale nie wiesz, jakie kroki musisz podjąć, zapoznaj się z podanymi niżej informacjami, by wejść w jej posiadanie zgodnie z prawem i nie spotkać się z niemiłymi rozczarowaniami w trakcie transakcji.

Przeznaczenie działki

Zanim zdecydujesz się na zakup działki, powinieneś dokładnie zapoznać się z jej charakterystyką. Każdy grunt może bowiem mieć inne przeznaczenie. Z pomocą przyjdzie Ci miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dostęp można uzyskać na wiele sposobów, jednak najczęściej potrzebny jest stosowny formularz, który należy złożyć przez Internet lub osobiście.

Przeznaczenie działki jest szczególnie ważne, gdy na takim terenie planujesz postawienie domu, a na ten cel została już wzięta na przykład pożyczka pozabankowa. Może się okazać, że grunt nie nadaje się pod zabudowę, więc nie uzyskasz stosownych zgód.

Kto może kupić działkę rolną?

Jeśli wiesz już, że działka jest rolna, to należy odpowiedzieć na pytanie, kto takową może kupić. W tym aspekcie najważniejsza jest jej wielkość, a najważniejszym miernikiem jest jeden hektar. Jeśli działka nie przekracza tej wartości, to jej zakupu, może dokonać każdy. Warto jednak pamiętać, że nawet nieduża połać terenu może wymagać znacznych środków finansowych, więc niezbędna może okazać się pożyczka pozabankowa.

Choć zakup działki rolnej o tej wielkości jest możliwy, gdy nie jest się rolnikiem, to i tym razem stosować się należy do specjalnych założeń. Jedno z nich pojawia się w sytuacji, gdy jest ona położona na terenach wiejskich. Wówczas konieczne jest, by przez kolejne 5 lat nabywca prowadził tam gospodarstwo rolne. Jeśli nie zostanie spełniony ostatni punkt, to tereny mogą zostać odkupione przez KOWR za cenę rynkową.

Założeń w konkretnych przypadkach jest jednak o wiele więcej, dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w osobę, która zna się na prawie. Usługi tego typu nie należą do najtańszych, więc również w tym przypadku przydatna może okazać się pożyczka pozabankowa.

Co jeśli działka ma ponad 1ha?

Jeśli myślisz o zakupie działki, której obszar przekracza 9999 metrów kwadratowych, musisz być rolnikiem. Jako takowego traktuje się osobę, która poza kwalifikacjami oraz odpowiednim stażem zamieszkania w danej gminie, ma swoje gospodarstwo rolne. Również taki zakup naszpikowany jest specjalnymi regulacjami, dlatego warto dokładnie zapoznać się UKUR, czyli Ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj