Poznaj oryginalny charakter mebli w stylu góralskim

Styl góralski jest wyjątkowy, inspirowany piękną, choć surową górską przyrodą, bogactwem flory i fauny. Misterne rzeźbienia na meblach, wśród których przeważają motywy roślinne i kwiatowe nawiązują do natury. Meble góralskie obowiązkowo wykonane są z drewna, najczęściej sosnowego, o naturalnym wybarwieniu. Wyróżniają się solidnością i trwałością.

Czym charakteryzuje się styl góralski?

Jak już zostało powiedziane we wstępie, w stylu góralskim króluje drewno. Podstawę kolorystyczną aranżacji stanowi brąz w różnych odcieniach. Brązowa barwa kojarzy się z naturą. Mebli góralskich raczej nie maluje się na inne kolory, lecz zabezpiecza tylko przezroczystym impregnatem.

Inne charakterystyczne dla tego klimatu barwy to intensywna czerwień i zieleń oraz czerń i biel. W takich odcieniach dobiera się do wnętrza tkaniny i dodatki. Kolory te występują również w misternych góralskich haftach, przedstawiających kwiaty. Uzupełnieniem aranżacji w stylu zakopiańskim są ręcznie robione, szydełkowe serwetki i baranie futra na ławach i podłodze, różne pamiątki i dodatki, kolorowa, malowana porcelana. W góralskim wnętrzu panuje przede wszystkim prostota i funkcjonalność, a misterne hafty i wzory na meblach są nawiązaniem do świata przyrody.

Meble w stylu góralskim – oryginalne i niepowtarzalne

Meble góralskie są przede wszystkim solidne i trwałe, mogą służyć kilku pokoleniom. Wykonuje się je z litego drewna, mają zaokrąglone brzegi i rzeźbione zdobienia. Takie wyposażenie jest różnorodne i odpowiednie do wszystkich typów pomieszczeń, również kuchni czy łazienki. Przykładowymi propozycjami są meble do sypialni wykonane są z jasnego drewna. Mają prostą budowę, a zaokrąglone ramy łóżka z wyciętym sercem zdobione są rzeźbieniami z roślinnym motywem. Przypominają wyposażenie spokojnej, wiejskiej, górskiej chaty.

Inne kolekcje są podobne, lecz bardziej surowe, bez zaokrągleń. Meble ozdobione są rzeźbieniami z motywem nawiązującym do góralskiej parzenicy. Popularne jest dodawanie meblom „pazura”, np. poprzez malowanie fragmentów ram na brązowo, dokładanie rzeźb w kształcie kwiatów i charakterystycznego góralskiego symbolu czyli ciupagi i parzenicy. Dla zwiększenia funkcjonalności producenci doposażają meble z lustra czy podświetlenie.

Urządzenie pomieszczenia z wykorzystaniem mebli zdobionych regionalnymi wzorami sprawia, że przebywając w pomieszczeniu przenosimy się w wyobraźni do kamiennej, zbójeckiej groty i całą piersią możemy chłonąć niepowtarzalny górski klimat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj